28.05.2023

19:00:00Tallinna Keelpillikvartett ja Tähe-Lee Liiv: Mozart ja Schumann

Maikuu viimasel pühapäeval ootame kõiki kauni muusika huvilisi Mooste mõisa peahoonesse ehk Mooste Mõisakooli saali Tallinna Keelpillikvarteti ning ETV "Klassikatähtedes" võidutsenud Tähe-Lee Liiva esituses Mozarti ning Schumanni kuulama.

Kontsert on tasuta, sissepääs pargipoolselt balkonilt.

Klaverikontsert a-moll op. 54, Saksa romantilise helilooja Robert Schumanni teos valmis 1845. aastal ja on helilooja ainus klaverikontsert. Tervikteose esiettekanne toimus Dresdenis 4. detsembril 1845. See on üks enim esitletud ja salvestatud romantismiajastu klaverikontserte.

Kolmest osast hoolimata on teos säilitanud fantaasia iseloomu. Teose põhiidee on igatsus ja õnn kahe armastava inimese vahel. Schumann kajastab selles teoses muusikaliselt oma võitlust Clara (tema abikaasa) eest. Esimese osa peateema sarnaneb Florestani aaria meloodiaga Ludwig van Beethoveni ooperist Fidelio. Sarnaselt Beethoveniga, nägi Schumann seda teemat lojaalsuse ja vabadusvõitluse vahelise intiimse seose väljendusena.

Wolfgang Amadeus Mozart kirjutas klaverikontserdi nr 23 aastal 1786, kui ta oli kolmekümne aastane. See on olnud järjekindlalt läbi aegade üks tema armastatumaid klaverikontserte. Eriti hingeliigutav on selle erandlikus helistikus – fis-mollis – aeglane teine osa.

Tallinna Keelpillikvartett asutati 1984. aastal. Käesolevaks ajaks on sellest kujunenud üks staažikamaid kammeransambleid ning ühtlasi ainus pidevalt tegutsev keelpillikvartett Eestis.

Kvartett alustas koosseisus Urmas Vulp (I viiul), Toomas Nestor (II viiul), Andrus Järvi (vioola) ja Teet Järvi (tšello). Aastate jooksul on liikmete hulgas toimunud mitmeid muutusi, koosseisu on kuulunud tšellist Henry-David Varema, vioolamängijad Viljar Kuusk, Martti Mägi ja Heili Eespere. Alates 2000. aastast mängib II viiulit Olga Voronova, tšellist Levi-Danel Mägila liitus kvartetiga 2006. aastal.

Tallinna Keelpillikvarteti ulatuslikku repertuaari kuuluvad teosed nii kammermuusika kullafondist kui ka eesti heliloojatelt. Mitmed autorid on kirjutanud teoseid just Tallinna Keelpillikvartetti silmas pidades.
Kvartett on salvestanud mitu CD-plaati eesti muusikaga ning teinud arvukalt lindistusi Eesti Raadiole ja Eesti Televisioonile.
© EMIK 2009

Tähe-Lee Liiv (2003) on noor eesti pianist, kes on saavutanud märkimisväärset edu nii kodumaal kui väljaspool eestit. Ta esineb regulaarselt solisti ja kammermuusikuna ning on soleerinud mitmete oluliste orkestrite ees. Tähe-Lee õpib paralleelselt Eestis (TMKK-s Marrit Gerretz-Traksmanni juures ja EMTA-s Ivari Ilja juures), Soomes (Sibeliuse Akadeemias Hui-Ying Tawaststjerna juures) ja Itaalias (Accademia Perosis Konstantin Bogino juures). Tähe-Lee suurimateks saavutusteks on Eesti Pianistide Konkursi võit (2019) ning ETV telekonkursi "Klassikatähed" võit (2020), olles mõlemal juhul ka noorim osaleja (16. a.). Lisaks on ta võitnud olulisi auhindasid mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel.

28

Mai

2023

E T K N R L P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31